
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Resistance | 70 mΩ |
| Power Rating | 340 mW |
| Height | 1.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 5.5 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Precision |
| Current | 2.1 A |
| Interface | On/Off |
| Output Current | 2.1 A |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Output Type | P-Channel |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Output Current | 2.1 A |
| Number of Channels | 1 |
| Turn-On Delay Time | 1.5 ms |
| Turn-Off Delay Time | 500 µs |
| Output Configuration | High Side |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Over Temperature, Reverse Current |
| On Resistance (RON) | 70 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Current Limit | 1.251 A |
Stock: 1313
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14774
Ext.Price$0.14774
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14774 | $0.14774 |
| 10 | $0.13040 | $1.30400 |
| 50 | $0.11510 | $5.75500 |
| 100 | $0.09867 | $9.86700 |
| 500 | $0.08458 | $42.29000 |
| 1000 | $0.08097 | $80.97000 |
| 3000 | $0.07752 | $232.56000 |
| 5000 | $0.07272 | $363.60000 |
